Lasota: widzę te same, zmęczone twarze co w PRL

Racja stanu to interes większości obywateli i instytucji. Gościem Klubu WNET w ramach cyklu o „racji stanu” była Irena Lasota, publicystka, wydawca, działaczka społeczna mieszkająca w Waszyngtonie. Spotkanie poprowadził Krzysztof Skowroński.

Zobacz relację w Razem.tv

Zdaniem Ireny Lasoty energia wyzwolona przez Solidarność nie została należycie spożytkowana. Była to wielka demokratyczna organizacja, ogólnopolska, najsilniejsza w całym bloku wschodnim. Porozumienie „okrągłego stołu” anulowało solidarnościowe postulaty i poprzez przywileje gospodarcze, towarzyskie spowodowało, że ludzie woleli przypodobać się władzy. Często byli to ludzie przekupni, głupi, podli. Pojawili się tajemniczy doradcy, nie wiadomo przez kogo naznaczeni. I potem było tak, jak ze spółdzielnią „Społem”. Gdy próbowano ją prywatyzować, okazało się, że miejsce zarezerwowane jest dla dawnych towarzyszy. Albo z wycofaniem wojsk radzieckich. Gdy postulowano ich najszybszy wymarsz, ludzie tacy jak Adam Michnik i Janusz Reiter, były ambasador w Niemczech, protestowali.

Gwarantem racji stanu jest dobre prawo i przestrzeganie zasady praworządności. W tej dziedzinie najmniej się posunęliśmy. Bierzmy przykład z Estonii, która ma konstytucję dziesięć razy krótszą. Z kolei zachowanie sędziego Milewskiego z Gdańska to „Syberia”.

Żeby dojść do normalności musimy zdaniem gościa Kluba WNET oddać inicjatywę samorządom i spółdzielniom, wyzwolić lokalną inicjatywę. Jest dużo ludzi zmęczonych. Ale nie brakuje też młodych i inteligentnych, którzy chcą coś zrobić. Trzeba tylko wiedzieć, jak do nich dotrzeć. Choćby.na przystanku lub stadionie. Dużym grzechem jest niekompetencja, która zabija pokłady dobrej woli.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s